75 Rocznica zesłańców Sybiru

17-09-2014

75 Rocznica zesłańców Sybiru

Obchody Dnia Sybiraka organizowane są od 1991 roku przez Związek Sybiraków, polską organizację zrzeszającą byłych zesłańców na Syberię. Przypadają one w rocznicę napaści Rosji sowieckiej na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 roku. W tym dniu w całej Polsce w miejscach upamiętniających losy zesłańców składane są wiązanki kwiatów i zapalane znicze.

W dniu dzisiejszym na cmentarzu komunalnym w Sulęcinie odbyła się uroczystość 75 rocznicy tej tragedii. Obchody poprzedziła msza święta w kościele parafialnym św. Mikołaja. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich. W trakcje święta w programie słowno-muzycznym wystąpili uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulęcinie. Pod obeliskiem upamiętniającym zesłańców złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. W uroczystości uczestniczyli: Poseł na Sejm Bożena Sławiak, Prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Sulęcinie Mieczysław Wirszyc, Prezes Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych w Sulęcinie Bolesław Karaś, Członek Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Sulęcinie Tadeusz Spirydowicz, Ksiądz Proboszcz Parafii Sulęcin Piotr Mazurek, Starosta Sulęciński Dariusz Ejchart, Burmistrz Sulęcina Michał Deptuch, Zastępca Burmistrza Zbigniew Gruca, jak również zesłańcy Sybiru, mieszkańcy miasta oraz młodzież szkolna i przedszkolaki.

W galerii fotorelacja z Obchodów Dnia Sybiraka w Sulęcinie /bez komentarzy/