Obóz szkoleniowo - wypoczynkowy

04-07-2013

Obóz szkoleniowo - wypoczynkowy

Na poligonie w Wędrzynie od 1 do 10 lipca klasy o profilu wojskowym i bezpieczeństwa publicznego z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej  w Sulęcinie biorą udział w szkoleniu w ramach obowiązkowego programu nauczania.

W pierwszym dniu szkolenia uczestnicy obozu /20 dziewcząt i 31 chłopców/ pieszo dotarli z terenu szkoły do obozowiska. Komendantem obozu jest nauczyciel przysposobienia wojskowego mjr rez. Piotr Tumiłowicz. Od czternastu lat prowadzi tego typu obozy i służy swoim zawodowym doświadczeniem. Wraz z nim całodobową opiekę nad uczniami sprawują nauczyciele szkoły: mjr rez. Robert Kłodnicki, Mariusz Zjawiński, Włodzimierz Komlev, Marek Walkowski, Radosław Wójtowicz oraz pielęgniarka Beata Maruniak. Organem samorządowym zgrupowania jest młodzieżowa rada obozu składająca się po jednej osobie z czterech utworzonych grup szkoleniowych. Głównym zadaniem rady jest organizowanie czasu wolnego po zakończeniu zajęć. W ramach współpracy i podpisanego porozumienia pomiędzy dyrekcją szkoły, a komendantem Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu od pięciu lat szkolenia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy tej szkoły. Podczas obecnego zgrupowania szkoleniem zajmują się: chor. Marcin Szubert, st. sierż. Hubert Taciak, st. sierż. Krzysztof Baranowski, st. sierż. Sebastian Stawowy oraz sierż. Marcin Młynek. Zajęcia polegają na praktycznych i sprawnościowych ćwiczeniach w terenie, pokonywaniu torów przeszkód, w tym również toru psychologicznego. W ramach zajęć odbywają się również szkolenia taktyczne, rozpoznania, ochrony przeciw chemicznej, rozbudowy inżynieryjnej i terenoznawstwa. W zakresie bezpieczeństwa publicznego zajęcia prowadzą funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Cykl zajęć obejmuje techniki interwencji, zatrzymań, doprowadzeń, zabezpieczenia, zbierania dowodów na miejscu zdarzeń /wypadki drogowe i losowe, włamania, kradzieże, rozboje itp./ daktyloskopii oraz wyposażenia służb patrolowych i interwencyjnych.

- Zadaniem szkoleń o profilu wojskowym i bezpieczeństwa publicznego jest zapoznanie uczestników o sposobie samodzielnego działania, a przede wszystkich działań zespołowych i partnerskich. Dzięki ćwiczeniom praktycznym uczniowie poznają zasady partnerstwa i wspólnej samopomocy, która jest istotą w każdym działaniu podczas pokoju i nieprzewidzianych zdarzeń na polu walki. W trakcie takich zajęć, każdy powinien kształtować swoją osobowość i zachowanie w różnych okolicznościach.   Obóz jest wypoczynkowo-szkoleniowy, dlatego każdy dzień zajęć jest podzielony na zdobywaniu praktycznego doświadczenia w ramach nauki, jak również na czas wolny, który jest gównie organizowany przez samych uczniów, jak również przez ich nauczycieli– powiedział nam Komendant Obozu mjr rez. Piotr Tumiłowicz.

Poniżej fotograficzna relacja z jednego dnia zajęć /bez komentarzy/