Konferencja konsultacji społecznych

27-06-2013

Konferencja konsultacji społecznych

W dniu dzisiejszym w sali konferencyjnej starostwa powiatowego odbyła się debata w sprawie założeń Regionalnego Programu Operacyjnego-Lubuskie 2020 w perspektywie finansowej 2014–2020. W części pierwszej podsumowano dotychczasową realizację LRPO i realizację Programu Operacyjnego – Kapitał Ludzki na lata 2007 – 2013.

W dalszej części omówiono założenia Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 oraz przedstawiono perspektywę jego finansowania w latach 2014 -2020. W najbliższym czasie będzie realizowana polityka spójności opierającej się na priorytetach strategii Europa 2020 wdrażająca rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacji. Przewiduje się zrównoważony rozwój poprzez wspieranie gospodarki efektywnej, bardziej przyjaznej środowisku i konkurencyjnej. Rozwój będzie wspierał gospodarkę o wysokim poziomie zatrudnienia zapewniającą spójność społeczną i terytorialną. RPO – Lubuskie 2020 jest programem długofalowym, który będzie dążył do wzrostu jakości życia mieszkańców województwa lubuskiego poprzez wykorzystanie i wzmocnienie potencjałów regionu oraz niwelowanie barier rozwojowych. Za główny cel przyjęto stymulowanie przedsięwzięć sprzyjających wzrostowi potencjałów regionu, jak również pomoc w usuwaniu barier utrudniających wzrost konkurencyjności regionu i podmiotów działających na jego terenie. Konferencję prowadzili Małgorzata Mizera-Wołowicz Zastępczyni Dyrektorki Departamentu Rozwoju Regionalnego i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Beata Neckar Zastępca Dyrektora Departamentu Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Jan Rzeszotnik z Wydziału ds. Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. W konferencji wzięli udział: Starosta Sulęciński Dariusz Ejchart, Wicestarosta Sulęciński Tadeusz Dąbroś oraz burmistrzowie, wójtowie, radni powiatu, przedstawiciele urzędów miast i gmin oraz firm, szkół, stowarzyszeń i instytucji z miejscowości Górzyca, Ośno Lubuskie, Torzym, Lubniewice, Krzeszyce, Rzepin, Słońsk, Słubice i Sulęcin.