Czerwie gra do METROPOLIS

miejsce: Kontener Kultury / Park Miejski
godz. 21.30, wstęp wolny
* w przypadku niepogody koncert odbędzie się w Sali Widowiskowej SOK

„CZERWIE"-jest to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych.Są twórcami m.in muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy" na podstawie „Wesela" St. Wyspianskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura.

W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 zespół wydał album pt. „Padllina" . Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu", który niejednokrotnie goscił na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili sie aktorzy z Teatru Powszechnego (m.in M. Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej. W roku 2012 ukazała się różnorodna stylistycznie płyta „Melanż" uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce w 2012 roku.
W 2013 roku grupa wydaje album Czerwie Nosferatu Live będąca muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem .
Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Nergi „Mania" (2016) oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego „Metropolis „ wydana w marcu 2017, 2018 - „Kult Ciała" M.Waszyńskiego i „Gabinet Doktora Caligari".
W międzyczasie grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych (m.in. Teatr Kilinika Lalek ) filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski TVP Kultura), ostanio do produkcji o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci (podczas II wojny światowej), w reżyserii Urszuli Sochackiej - „Nie wolno się brzydko bawić" współprodukowanym przez TVN oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
W marcu 2016 roku grupa została zaproszona i wystąpiła na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji.
W 2018 Grupa otwierała 24 Wiosnę filmową Budapeszcie. We wrześniu 2018 zagrała na prestiżowym Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum oraz w listopadzie w Muzeum Historii Kina w Dusseldorfie gościła na Festiwalu Filmów Polskich .
W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków - Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia - operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.
Grupa zagrała do tej pory ponad 700 koncertów w Polsce i Europie m.in
(Czechy , Słowacja , Węgry , Niemcy ,Holandia , Wielka Brytania )
CZERWIE znajdują się w ścisłej czołówce grup grających „na żywo" muzykę do filmów niemych.

czerwie_960

Źródło: SOK