O edukacji na pograniczu polsko-niemieckim

05-06-2019

29 maja w Słubicach odbyła się konferencja pt. „Potencjały transgraniczne w obszarze edukacji na przykładzie Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA".

Zgromadzonych w Collegium Polonicum kilkudziesięciu uczestników z obu brzegów Odry powitali: Tomasz Jaskuła - Wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina" oraz Christoph Bruckhoff - Członek Zarządu Mittlere Oder e.V.

Dyrektorzy Biur: Krzysztof Szydłak oraz Toralf Schiwietz otworzyli i moderowali całą konferencję.

W konferencji wzięły udział osoby zaangażowane bezpośrednio w tematykę szeroko rozumianej edukacji na terenie naszego Euroregionu oraz województwa lubuskiego i Brandenburgii. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem podzielili się z zebranymi w formie prelekcji. Przekrój instytucji reprezentowanych w czasie konferencji pozwolił na spojrzenie na kwestię edukacji w Euroregionie w sposób możliwie kompleksowy i z różnej perspektywy.

O zainteresowaniu tematem edukacji podjętym przez Euroregion świadczy między innymi żywa dyskusja po prelekcjach oraz liczne pytania i opinie wyrażane po każdym w mówców.

W roli prelegentów wystąpili między innymi:

• Janina Grzecznowska - Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego z Kuratorium Oświat w Gorzowie Wlkp. przedstawiła współpracę polsko-niemiecką wśród lubuskich szkół
  • Krzysztof Jacniacki - Wicedyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie opowiedział o perspektywach współpracy transgranicznej w zakresie kształcenia zawodowego
  • Mateusz Feder - Burmistrz Miasta i Gminy Strzelce Krajeńskie opowiedział gminny program konsolidacji zawodowej (rynku pracy i oświaty)
  • Adriana Dydyna-Marycka - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Słubice; opowiedziała o współpracy słubickich i frankfurckich przedszkoli, w obecności partnera - Nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą Pana René Wilke
  • Hanna Kotas oraz Kamila Dzwonowska - Specjalistki ds. Edukacji w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp. przedstawiły działalność muzeum w zakresie edukacji

Wśród gości i prelegentów ze strony niemieckiej byli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Młodzieży i Sportu oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, Spraw Europejskich i Ochrony Konsumentów Landu Brandenburgia.

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty oraz Patronatem medialnym TVP3 Gorzów Wlkp. oraz Radia Zachód w ramach realizowanego przez Euroregiony PRO EUROPA VIADRINA oraz SPREWA-NYSA -BÓBR projektu DIALOG.

Konsultacje Społeczne

Informujemy, że w dniach 29.11.2019 r. - 06.12.2019 r. zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne dotyczące przyjęcia zmian w Strategii Polityki Społecznej Powiatu Sulęcińskiego na lata 2016-2022.

Konsultacje Społeczne-zmiana

Informujemy, że w dniach 04.12.2019 r. - 10.12.2019 r. zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne dotyczące przyjęcia zmian zapisów Programu Rozwoju Powiatu Sulęcińskiego do 2020 roku.