Program Comenius - goście z Turcji

05-06-2013

Program Comenius - goście z Turcji

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie od 2012 roku uczestniczy w realizacji Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół Comeniusa. W ramach tego programu w dniach 3-7 czerwca uczestniczy w liceum delegacja uczniów ze szkoły Hanza Lisesi z miejscowości Samsun w Turcji.

Do chwili obecnej uczniowie z Samsun mieli okazję nawiązać osobiste kontakty z uczniami liceum, jak również zapoznali się z działalnością i codziennym życiem szkoły. Uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych i sportowych. Zwiedzili miasto i jego najciekawsze miejsca, jak również okolice miasta, leśniczówkę w Ostrowiu oraz pomniki i rezerwat przyrody. W trakcie wizyty odbyło się ognisko integracyjne i wizyta w Domu Joannitów. Uczniowie liceum uczestniczący w programie przygotowali wystawę poświeconą projektowi i wizytom które odbyły się do Szwecji, Francji, Finlandii oraz Belgii. Partnerstwo obejmuje dziewięć szkół z ośmiu krajów Unii Europejskiej i takie wizyty odbędą się również do innych państw. W dniu dzisiejszym uczniowie obu szkół zostali zaproszeni przez Starostę Sulęcińskiego Dariusza Ejcharta do odwiedzenia starostwa. W dniu jutrzejszym zwiedzą miasto Gorzów, jego zabytki i muzeum w spichlerzu. W drodze powrotnej zawitają i zwiedzą Lubniewice oraz odbędą przejażdżkę rowerami wodnymi po lubniewickich jeziorach. Podczas pobytu wszyscy uczniowie z Turcji są zakwaterowani w rodzinach goszczących. Taki bezpośredni całodobowy kontakt z rodzinami polskimi umożliwi bliższe poznanie naszej kultury, tradycji i obyczajów. Liceum otrzymało wysoką ocenę Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół Comeniusa i dotacje w wysokości 20 tysięcy euro na jego realizację. Projekt będzie realizowany do 2014 roku. Koordynatorem programu jest Magdalena Gorączka.