Radni powiatowi za sądem

27-02-2013

Radni powiatowi za sądem

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu sulęcińskiego radni podjęli uchwałę w sprawie  poparcia dla złożonego w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej obywatelskiego projektu ustawy o  okręgach sądowych sądów powszechnych oraz o  zmianie ustawy Prawo o  ustroju sądów powszechnych.

W uzasadnieniu zostało napisane:
31 maja 2012 r. w  Kancelarii Sejmu RP zgłoszone zostało utworzenie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej wraz z  projektem ustawy o  okręgach sądowych sądów powszechnych oraz o  zmianie ustawy Prawo o  ustroju sądów powszechnych. Impulsem do wystąpienia z  inicjatywą ustawodawczą był przygotowywany przez Ministra Sprawiedliwości, Jarosława Gowina, projekt rozporządzenia reorganizującego sądy powszechne poprzez zniesienie, tj. likwidację niektórych sądów rejonowych. W  związku z  wejściem w  życie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z  dnia 25 października 2012 r. w  sprawie ustalenia siedzib i  obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i  sądów rejonowych z  dniem 1  stycznia 2013 r. likwidacji uległ Sąd Rejonowy w  Sulęcinie, który przekształcony został w  Ośrodek Zamiejscowy Sądu Rejonowego w  Międzyrzeczu.
Likwidacja Sądu Rejonowego w  Sulęcinie spotkała się ze stanowczym sprzeciwem mieszkańców powiatu, popartym przekazaniem do Ministerstwa Sprawiedliwości ponad 28 tys. podpisów domagających się utrzymania Sądu Rejonowego w  Sulęcinie, a  także wyrażonym w  stanowiskach Rady Powiatu w  Sulęcinie, Konwentu Starostów i  Wicestarostów Lubuskich, Samorządowców z  powiatu sulęcińskiego.
Obywatelski projekt ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczności powiatu sulęcińskiego, gdyż przywraca istnienie Sądu Rejonowego w  Sulęcinie zgodnie z  dotychczasową jego właściwością terytorialną. Poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy jest jak najbardziej zasadne ze względu na zapewnienie niezależności i  niezawisłości sądownictwa oraz zagwarantowanie obywatelom powszechnego prawa do sądu.

Konsultacje Społeczne

Informujemy, że w dniach 29.11.2019 r. - 06.12.2019 r. zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne dotyczące przyjęcia zmian w Strategii Polityki Społecznej Powiatu Sulęcińskiego na lata 2016-2022.

Konsultacje Społeczne-zmiana

Informujemy, że w dniach 04.12.2019 r. - 10.12.2019 r. zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne dotyczące przyjęcia zmian zapisów Programu Rozwoju Powiatu Sulęcińskiego do 2020 roku.