Wystawa Historia malowana

12-03-2014

Wystawa Historia malowana

W dniu 5 marca w Centrum Współpracy Polsko - Niemieckiej w Sulęcinie odbył się wernisaż wystawy „Historia malowana", zorganizowanej przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Sulęcinie. Zaprezentowano na niej prace autorów I edycji wojewódzkiego konkursu historyczno - plastycznego, zorganizowanego przez placówkę.

W ten sposób udostępniono szerszej publiczności prace plastyczne laureatów i uczestników konkursu. W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli: Starosta sulęciński Dariusz Ejchart, Przewodniczący Rady Powiatu Patryk Lewicki, Koordynator Terenowego Zespołu Wizytatorów KO w Sulęcinie Iwona Gruca, Prezes Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej Waldemar Wojciechowski, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Ryszard Nowicki,  Prezes Stowarzyszenia Młodych Lubuszan Adam Piotrowski, Dyrektor Domu Dziecka w Sulęcinie Anna Krawczyk, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sulęcinie Agnieszka Sławiak, Monika Apanowicz reprezentująca Referat Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Sulęcinie. Wyjątkowymi gośćmi byli laureaci konkursu - uczniowie ze Świebodzina i Sulęcina wraz z nauczycielami. Zebranych gości przywitała w imieniu gospodarzy Maria Szpilewska, a także Dyrektor SOSW w Sulęcinie Krystyna Tylczyńska, a ideę konkursu przedstawiła inicjatorka przedsięwzięcia - nauczycielka historii Wioletta Kaźmierczak. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich województwa lubuskiego historii Polski, rozbudzenie zainteresowań historycznych, rozwój umiejętności i prezentacja zdolności plastycznych uczniów oraz integracja osób niepełnosprawnych z rówieśnikami. Uroczystego otwarcia wystawy dokonała dyrektor Krystyna Tylczyńska wraz z zaproszonymi gośćmi. W dalszej części podziękowano wszystkim osobom i instytucjom za wsparcie finansowe  konkursu, w tym przede wszystkim patronom honorowym i medialnym. Tematyka prac plastycznych autorstwa uczniów z 19 placówek województwa lubuskiego, obejęła bardzo szeroki zakres czasowy: od średniowiecza aż do wspołczesności. Przepiękne prace przedstawiają wydarzenia z historii Polski, takie jak: Bitwa pod Wiedniem i pod Grunwaldem, Powstanie Warszawskie, uchwalenie Konstytucji 3 Maja, powstanie Solidarności, katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem, mord żołnierzy polskich w Katyniu. Z malowniczych portretów spoglądają: Mikołaj Kopernik, Józef Piłsudski, Bolesław Chrobry czy królowa Jadwiga. Prace uczniów zachwycają kolorem, sposobem ujęcia tematu oraz oryginalnością w doborze technik wykonania. Wystawę   jako pierwsi mieli okazję obejrzeć uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sulęcinie oraz  młodzież Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego  wraz z opiekunami. Niecodzienna wystawa „Historia malowana" będzie otwarta przez cały marzec. Zapraszamy zatem do zwiedzania wystawy w godzinach otwarcia Domu Joannitów wszystkich miłośników historii i sztuk pięknych. Serdeczne podziękowania składamy kierownikowi Jackowi Cieluchowi i pracownikom Domu Joannitów za współpracę, umożliwienie organizacji i pomoc w przygotowaniu wystawy.

Dyrektor SOSW w Sulęcinie

Krystyna Tylczyńska

W galerii zdjęcia z wystawy z komentarzem.

Konkurs na stanowisko Dyrektora I LO w Sulęcinie

Zarząd Powiatu Sulęcińskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora I  Liceum Ogólnokształcącego w  Sulęcinie.