Szkolenie z zakresu ochrony zdrowia

10-03-2014

Szkolenie z zakresu ochrony zdrowia

W dniu dzisiejszym w sali konferencyjnej starostwa odbyło się szkolenie z zakresu zarządzania sektorem ochrony zdrowia na poziomie lokalnym, w którym uczestniczyli pracownicy starostwa z Jarocina, Wolsztyna i Sulęcina.

Tematyką szkolenia objęte były zagadnienia systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz prawno - ekonomiczne aspekty funkcjonowania placówek leczniczych i ich roli w kształtowaniu bezpieczeństwa zdrowia społeczności lokalnych.

Omówiono również zagadnienia:

- polski system ochrony zdrowia - wprowadzenie (w nim: modele, interesariusze, podstawy prawne, specyfika zarządzania z uwagi na konieczność ratowania życia i zdrowia)

- ubezpieczony - podmiot ubezpieczeń zdrowotnych (w nim: zagadnienia prawne, składka, koszyk świadczeń, rodzaje i zakres ubezpieczeń, prawa pacjenta)

- podmiot leczniczy - prawno-ekonomiczne podstawy działania (w nim: podstawy prawne powołania i funkcjonowania podmiotu leczniczego, organy tworzące - ich rola, modele w zależności od formy prawnej i właścicielskiej, zadania podmiotów leczniczych, organy kontrolne nad podmiotami leczniczymi)

- relacja na linii JST, a podmiot leczniczy - rola w kształtowaniu bezpieczeństwa zdrowia społeczności lokalnych (w nim: obowiązki JST w zakresie zabezpieczania funkcjonowania opieki zdrowotnej na terenie działania, strategie zdrowotne, obowiązki podmiotu leczniczego w kształtowaniu image JST w zakresie zabezpieczania bezpieczeństwa zdrowotnego i zadowolenia społeczności lokalnych, programy profilaktyczne - aspekt zdrowotny i marketingowy).

Wykład przeprowadził Janusz Atłachowicz - absolwent studiów technicznych oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w służbie zdrowia, a także organizacji i zarządzania w jednostkach służby zdrowia. Ukończył szkolenie menedżerów służby zdrowia wg programu Ministerstwa Skarbu Państwa uwieńczone zdanym egzaminem państwowym na kandydatów na członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa. Ukończył także kurs „Syndyk" -obejmujący organizację pracy syndyka w prowadzonych w Sądach Gospodarczych postępowaniach upadłościowych i układowych. Wieloletni dyrektor i prezes różnego typu podmiotów leczniczych. Piastował m.in. funkcje: zastępcy dyrektora ZOZ w Żmigrodzie, dyrektora, a następnie likwidatora ZOZ w Rawiczu (przekształcanego w spółkę), członka Rady Nadzorczej Milickiego Centrum Medycznego sp. z o.o. w Miliczu, prezesa zarządu Szpitala Powiatowego w Rawiczu sp. z o.o. Obecnie kierownik projektu Krajowego Programu Szpitalnych Zakupów Wspólnych w Supra Holding SA.

W ramach działalności społecznej Janusz Atłachowicz jest wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Menedżerów Ochrony Zdrowia STOMOZ (trzecią kadencję), jak również członkiem Zarządu Oddziału Dolnośląskiego Stowarzyszenia Menedżerów Ochrony Zdrowia STOMOZ (drugą kadencję), prezesem Stowarzyszenia Forum Ekonomiczno-Medycznego FEM (dwie kadencje), założycielem i wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Ekologiczna Wieś, członekiem Prezydium Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Lesznie, b. wiceprzewodniczący Rady Społecznej Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu.

Poniżej zdjęcia ze szkolenia /bez komentarzy/

Konkurs na stanowisko Dyrektora I LO w Sulęcinie

Zarząd Powiatu Sulęcińskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora I  Liceum Ogólnokształcącego w  Sulęcinie.