Sulęcińscy zawodowcy - warto było

06-03-2014

Sulęcińscy zawodowcy - warto było

W sulęcińskim Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej uczniowie na pytanie „jak spędziliście ferie zimowe?" odpowiadają z uśmiechem na twarzy  „byliśmy w pracy" . Jak to możliwe? Wszystko za sprawą realizowanego od września projektu „Sulęcińscy Zawodowcy" - projektu realizowanego przez Unię Europejską ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W projekcie udział bierze 80 uczniów ze wszystkich klas technikum. Młodzież pogłębia wiedzę oraz zdobywa nowe umiejętności z zakresu : logistyki, obsługi ruchu turystycznego, informatyki, ekonomii oraz mechaniki. Oprócz wiedzy teoretycznej zdobywanej m.in. na wykładach wygłaszanych przez pracowników akademickich zdobywają umiejętności praktyczne u lokalnych przedsiębiorców. Jednym z elementów uatrakcyjnienia nauki teoretycznej oraz sposobem na pokazanie młodym ludziom trudu codziennej pracy był pomysł skierowania    uczniów na wzmożone praktyki zawodowe prowadzone w zakładach pracy. Do współpracy w projekcie zaproszenie przyjęły : Maszonski Logistic, Hotel „Chrobry" , Kopalnia Węgla Brunatnego w Sieniawie oraz Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Krzeszycach.    Każdy z uczniów  samodzielnie wybrał pracodawcę  u którego chciał odbyć praktykę. Młodzi ludzie świadomie zdecydowali się poświecić swój wolny czas, aby zdobyć nowe praktyczne doświadczenia. Jak wrażenia? „ Odbywałam praktyki w Hotelu „Chrobry" w Sulęcinie. Praca tam była bardzo ciekawa. Miałam okazję zobaczyć jak wygląda specjalistyczne wyposażenie hotelu. Tak naprawdę nie miałam pojęcia, że tak wiele sprzętu musi posiadać hotel aby sprawnie funkcjonował.  Spędziłam czas wśród milej obsługi i z cudowną szefową. Naprawdę bardzo wiele się tam nauczyłam, od składania serwetek na uroczystości do wystawiania faktur naprawdę wachlarz przekazanej nam wiedzy był bardzo szeroki." Opowiedziała mi jedna z praktykantek, uczennica klasy II Tlog . Bardzo zadowolona ze spędzonego czasu na praktykach jest grupa uczniów z firmy Maszonski Logistic. Kiedy zapytałam o wrażenia, dziewczyny z piskiem odpowiedziały „ Proszę Pani, mamy zdjęcia z Bartkim Zmarzlikiem, proszę Pani on tu naprawę był. Jejku nigdy byśmy nie pomyślały, że będziemy miały tyle szczęścia, żeby podczas odbywania praktyk spotkać taką gwiazdę".  Kiedy emocje opadły usłyszałam jak wspominają ten bardzo intensywny okres w pracy :  „Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam odbyć praktyki w branży logistycznej. Bardzo wiele się nauczyłam, zobaczyłam jak pracuje się w dziale spedycji, to tam spedytorzy oraz dyspozytorzy planują trasę oraz cały plan jazdy tirów. Teraz nie muszę na lekcjach polegać na swojej wyobraźni kiedy nauczyciel opowiada nam o pracy spedytora , wystarczy że przypomnę sobie chwile kiedy tam byłam i naprawdę nauka staje się łatwiejsza."  Jakie jest męskie spojrzenie na ciężką pracę opowiedział mi uczeń klasy 2 Time, który dojeżdżał do Kopalni Węgla Brunatnego w Sieniawie. „Zapoznałem się z działalnością zakładu, poznałem metody ochrony środowiska, zostałem przeszkolony z zasad BHP. Bardzo duże wrażenie zrobiły na mnie maszyny jakie znajdują się na terenie kopalni. Szczerze podziwiam pracowników, którzy potrafią je obsługiwać no i oczywiście naprawiać. Jako przyszły mechanik wiem że najmniejsze zaniedbanie może prowadzić do nieszczęścia."  Praktykant z Krzeszyc tak opowiedział mi o swoich wrażeniach:  „ Jeszcze do niedawna wydawało mi się, że nie ma nic lepszego niż bycie samemu sobie szefem. Nie zdawałem sobie sprawy z odpowiedzialności za ludzi jaka ciąży na pracodawcy którzy pracują w zakładzie. Odpowiedzialność za  towar, codzienne zamówienia setek kontrahentów, wystawianie faktur, ważenie towarów, mycie samochodów zamawianie specjalistycznej odzieży ochronnej. Zrozumiałem, że kierowanie przedsiębiorstwem to nie lada zadanie." Inwestycja w  młodzież poprzez realizacje projektu, przyniosła oczekiwane rezultaty.

Asystent koordynatora projektu Agnieszka Sobieraj

W galerii zdjęcia /bez komentarzy/

Konkurs na stanowisko Dyrektora I LO w Sulęcinie

Zarząd Powiatu Sulęcińskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora I  Liceum Ogólnokształcącego w  Sulęcinie.