Lekcja przyrody

06-03-2014

Lekcja przyrody

Przedwiośnie to czas, gdy zima zmaga się z wiosną. To czas, kiedy topnieją śniegi, a  mrozy nie są już tak bardzo groźne. Jednakże, nawet na przełomie zimy i  wiosny warto zwrócić szczególną uwagę na to czy ptaki i inne zwierzęta nie potrzebują pomocy człowieka. Pomimo tegorocznej nieco cieplejszej zimy, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Sulęcinie nie zapomnieli o dziko żyjących zwierzętach.

Dlatego też 4 marca br. ponad 30-osobowa grupa dzieci i młodzieży zespołów edukacyjno-terapeutycznych, udała się na kilkugodzinną wycieczkę do  zaprzyjaźnionej szkółki leśnej w Ostrowiu. Wyprawa młodych przyrodników, przygotowana przez nauczycielki Urszulę Kołodziej, Ewę Szczepańską i Annę Szemitko, poszerzona została o eksplorację dotychczas nieznanego terenu Małej Retencji. Lekcję przyrodniczą przeprowadził leśniczy Arkadiusz Senyszyn, który opowiedział czym jest mała retencja, jaką pełni funkcję, jakie na jej terenie rosną rośliny i jakie zamieszkują zwierzęta. Następnie zaprowadził   wszystkich do ogromnego, pięknego paśnika, gdzie można było zostawić przywiezione dla zwierząt warzywa i owoce. Po przybyciu do leśniczówki, uczestnicy wycieczki z dużym apatytem zjedli grillowane na ognisku kiełbaski i dalej kontynuowali lekcję przyrodniczą. Zobaczyli różnorodne budki lęgowe dla ptaków i dowiedzieli się, jak przechowywane są przez zimę nasiona dębu i  sadzonki różnych drzew oraz jak przygotowywane są sadzonki do sprzedaży. Młodzi przyrodnicy odwiedzili też „starych znajomych", tj. dziki Bąbla i Balbinę, które również zostały poczęstowane smakowitymi witaminkami. Wizyta w leśniczówce zakończyła się spacerem ścieżką edukacyjno-dydaktyczną „Widłak", podczas którego uczniowie oprócz zdobywania nowej wiedzy, obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie u schyłku zimy.

Anna Szemitko

W galerii zdjęcia z wycieczki z komentarzem.

Konkurs na stanowisko Dyrektora I LO w Sulęcinie

Zarząd Powiatu Sulęcińskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora I  Liceum Ogólnokształcącego w  Sulęcinie.