Lekcja patriotyzmu

17-09-2013

Lekcja patriotyzmu

- Jeżeli kiedykolwiek zapomnimy o tej strasznej tragedii narodu polskiego, niech Bóg zapomni o nas - powiedział podczas swojego wystąpienia Starosta Sulęciński Dariusz Ejchart przed obeliskiem Pamięci Sybiraków na cmentarzu komunalnym w Sulęcinie.

Z okazji Dnia Sybiraka odbyła się uroczystość upamiętnienia poległych w obronie Ojczyzny i pomordowanych na Wschodzie. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe Związku Sybiraków Koło w Sulęcinie, Związku Inwalidów Wojennych Koło w Sulęcinie, Związku Harcerstwa Polskiego w Sulęcinie, Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie, Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulęcinie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie. Uroczystość otworzył Prezes Zarządy Koła Związku Sybiraków w Sulęcinie Mieczysław Wirszyc. Uczniowie Gimnazjum zaprezentowali program poetycko - muzyczny poświęcony poległym i pomordowanym, a Jan Maszoński odczytał własny wiersz specjalnie przygotowany na tę okoliczność. W uroczystości patriotycznej wzięli udział: Poseł na Sejm RP Bożena Sławiak, Starosta Sulęciński Dariusz Ejchart, Wicestarosta Tadeusz Dąbroś, Burmistrz Sulęcina Michał Deptuch, Zastępca Burmistrza Zbigniew Gruca, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulęcinie Leon Szczepański, Ksiądz Proboszcz Piotr Mazurek, Ksiądz major Marek Bolanowski z Parafii Wojskowej pw. Św. Sebastiana Męczennika w Wędrzynie,  Prezes Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych w Sulęcinie Bolesław Karaś oraz sybiracy, mieszkańcy miasta, młodzież, przedszkolaki oraz nauczyciele i uczniowie sulęcińskich szkół, Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze pod obeliskiem Pamięci Sybiraków.

Poniżej fotorelacja z uroczystości /bez komentarzy/