Ponad pięć i pół wieku Garbicza.

20-07-2013

Ponad pięć i pół wieku Garbicza.

Miejscowość Garbicz obchodziła swoje 555 lecie. Z tej okazji odbyło się uroczyste odsłonięcie obelisku z tablicą pamiątkową upamiętniającą to wydarzenie. Święto poprzedziła msza święta w miejscowym kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą celebrował ks. Józef Pieprzak.

Po mszy w obecności mieszkańców sołectwa oraz zaproszonych na tę okazję byłych mieszkańców Garbicza dokonano odsłonięcia obelisku. Poświęcenia tablicy pamiątkowej dokonał ks. Józef Pieprzak. Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przy świetlicy wiejskiej. W uroczystościach obchodów  uczestniczyli: Sołtys Garbicza Joanna Winkelmann, Przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Kuzyk, Starosta Sulęciński Dariusz Ejchart, Przewodniczący Rady Miejskiej w Torzymiu Zbigniew Wołoncewicz, Radny Rady Miejskiej w Torzymiu Mirosław Baranowski oraz zaproszeni goście z Niemiec i mieszkańcy miejscowości.
Miejscowość Garbicz po raz pierwszy pojawiła się w zapiskach kronikarskich w 1458 roku. Obecnie znajduje się w powiecie sulęcińskim w gminie Torzym. Do 1945 roku Garbicz występował pod niemiecka nazwą Görbitsch. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego. Garbicz to miejscowość letniskowa położona na południu powiatu, pomiędzy dwoma jeziorami (Kręcko i Garbicz). We wsi znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, kwatery prywatne, mała gastronomia i sklep. W Garbiczu na listę zabytków wpisany jest pałac klasycystyczny z przełomu XVIII i XIX wieku. oraz kościół neogotycki z XIX wieku.

Poniżej foto relacja z obchodów 555 rocznicy Garbicza z komentarzem.

Drugi nabór wniosków dla najlepszych sportowców

Zarząd Powiatu Sulęcińskiego po raz drugi ogłasza nabór wniosków dla sportowców, którzy w roku 2017 osiągnęli najwyższe wyniki sportowe.

Wyniki konkursu na stanowisko Dyrektora PUP w Sulęcinie

Z dniem 14 lutego 2018 r. Starosta Sulęciński powołał panią Jolantę Zabłocką na stanowisko Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Sulęcinie.