Dożynki Gminne w Trzemesznie Lubuskim

03-09-2019

Dożynki Gminne w Trzemesznie Lubuskim
Za nami coroczne święto plonów, czyli Dożynki Gminne, które w tym roku odbyły się w Sołectwie Trzemeszno Lubuskie. Głównymi organizatorami imprezy był Urząd Miejski w Sulęcinie oraz Sulęciński Ośrodek Kultury, a także Rada Sołecka Trzemeszna Lubuskiego.
Tegoroczne Dożynki odbyły się w sobotę, 31 sierpnia, a rozpoczął je tradycyjny Korowód Dożynkowy.
O godzinie 13:00 odbyła się Msza Św. w intencji rolników (Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski), a tuż po Mszy Świętej tradycyjny Ceremoniał Dożynkowy, który uświetnił występ Kapeli pod Kasztanem z Templewa.
Równolegle, od godziny 15:00 odbyły się warsztaty rękodzieła ludowego ze Stowarzyszeniem Mam Pomysł. Na scenie zaprezentowali się w tym czasie: Kapela pod Kasztanem z Templewa oraz Orkiestra Dęta OSP Grochowo, a także soliści Studia Piosenki SOK. Dodatkowe atrakcje dla mieszkańców Gminy zorganizowała Fundacja Aktywizacja, ZUS, KRUS. Sporą popularnością cieszyły się dmuchane zamki dla dzieci, które z myślą o najmłodszych zasponsorowała Gmina Sulęcin.
O godzinie 16:00 odbył się mini turniej Badmintona, zorganizowany przez Sulęciński Klub Badmintona „Badminton4all", a następnie pokaz Letniej Akademii Karate Karola Buksztynowicza, połączony z mini turniejem sprawnościowym.
Jak co roku sporą popularnością cieszył się Sprawnościowy Turniej Sołectw, w którym wzięło udział dziesięć pięcioosobowych drużyn. Po zmaganiach w czterech konkurencjach, ostateczne wyniki prezentują się następująco:

I miejsce Sołectwo Wielowieś
II miejsce Sołectwo Trzemeszno Lubuskie
III miejsce Sołectwo Grochowo

Poza Turniejem Sołectw, nasze sołectwa rywalizowały w trzech innych konkursach:
- na najpiękniejszy wieniec dożynkowy,
- na najładniej udekorowane stoisko wiejskie,
- na najsmaczniejszą potrawę regionalną.

Konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy".
I miejsce Sołectwo Żubrów
II miejsce Sołectwo Ostrów
III miejsce Sołectwo Trzemeszno Lubuskie
Sołectwo Tursk otrzymało wyróżnienie, zaś pozostałe sołectwa otrzymały nagrody za uczestnictwo.

Konkurs na „Najładniej udekorowane stoisko wiejskie".
I miejsce Sołectwo Długoszyn
II miejsce Sołectwo Żubrów
III miejsce Sołectwo Małuszów
Wyróżnienie otrzymało Sołectwo Drogomin. Pozostałe sołectwa otrzymały nagrody za uczestnictwo.

Konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę regionalną".
I miejsce - Sołectwo Grochowo (polędwiczki w sosie grochowskim z suszonymi śliwkami)
II miejsce - Sołectwo Ostrów (kakory z kapustą i grzybami i z farszem z soczewicy)
III miejsce - Sołectwo Żubrów (krem z ogórków kiszonych)
Wyróżnienie otrzymało Sołectwo Rychlik (gulasz z plackami ziemniaczanymi).

Laureatom oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Wieczorem wszystkie atrakcje przeniosły się na dożynkową scenę. O godzinie 20:00 wystąpił zespół FRUT, natomiast o godzinie 21:30 gwiazda wieczoru - zespół Coctail Boys. Wydarzenie zakończyła potańcówka plenerowa.

Źródło: SOK