Debata „Praca w Polsce czy za granicą? - wady i...

08-11-2018

Debata „Praca w Polsce czy za granicą? - wady i zalety
Jubileuszowa X edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Talentów pod hasłem „Bądź architektem swojego szczęścia" była znakomitą okazją do zorganizowania debaty uczniowskiej w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Podczas debaty pod hasłem „Praca w Polsce czy za granicą? - wady i zalety" podkreślono prawo obywateli Unii Europejskiej do podejmowania działalności gospodarczej i pracy
w dowolnym kraju Wspólnoty. Młodzież w przytaczanych argumentach dostrzegała złożoność wielu problemów społecznych i gospodarczych związanych z podejmowaniem pracy za granicą. Przeciwnicy wyjazdów do pracy za granicę przedstawiali swój stosunek w kwestiach m.in. formalności związanych z wyjazdem, rozłąki z rodziną, eurosieroctwa, nieuczciwych pośredników, zaś zwolennicy argumentowali swoje stanowisko wyższymi wynagrodzeniami, efektywną nauka języka obcego, lepszym system wsparcia dla rodziny.

Debata okazała się wspaniałą lekcją nauki twórczego myślenia, wyrażania opinii oraz kształtowania umiejętności obrony własnych poglądów. Na zakończenie podkreślono, że doświadczenie zawodowe oraz szersze perspektywy rozwoju kariery można zdobyć zarówno w Polsce, jak i za granicą, a wyjazd w celach zarobkowych stwarza nowe możliwości, ale tylko wtedy, gdy zostanie wcześniej dokładnie przemyślany.

Źródło: ZSLiZ - Doradca zawodowy Jadwiga Tamulewicz

Opieka wytchnieniowa-edycja2019

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sulęcinie, w związku z zamiarem przystąpienia do Programu pn. „Opieka wytchnieniowa"- edycja 2019, ogłoszonego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, poszukuje psychologa/terapeutę, pielęgniarza/rehabilitanta i dietetyka.