Festiwal Michaliny Wisłockiej

03-07-2018

Festiwal Michaliny Wisłockiej
Gmina Lubniewice, Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą" w Lubniewicach oraz Uniwersytet Zielonogórski zapraszają na II edycję Festiwalu Michaliny Wisłockiej. W programie: koncerty, spotkania, debaty. Na scenie: Sound'Grace, BOVSKA, Anna Rusowicz, Krzysztof Daukszewicz, Limboski, Project Cohen, Retromania (występują „aktorzy" z Lubniewic).
Wśród gości: Magdalena Boczarska, Mateusz Banasiuk, Artur Barciś, prof. Jerzy Bralczyk, Hanna Bakuła, Violetta Ozminkowski-Daukszewicz.

Dlaczego powinniście Państwo być z nami na Festiwalu Michaliny Wisłockiej?

Realizacja projektu to odpowiedź na społeczne, kulturalne i integracyjne potrzeby mieszkańców gminy Lubniewice, województwa lubuskiego, a także zgłaszane przez turystów potrzeby w zakresie utworzenia imprezy, produktu turystycznego, który będzie pełnił absolutnie wyjątkową rolę na mapie woj. lubuskiego, a w perspektywie czasowej w skali całego kraju.

Festiwal Michaliny Wisłockiej jest pokłosiem wydarzeń, które dzieją się nieustannie od 2011 roku w Lubniewicach. W lipcu 2011 roku w 90 rocznicę urodzin Michaliny Wisłockiej w Radiu Zachód odbyła się audycja, w której profesor Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego i dziennikarka Radia Zachód Grażyna Walkowiak przypomnieli o Michalinie Wisłockiej, która z nostalgią opowiadała o tym, jak oczarowały ją Lubniewice lat 50-tych oraz o tym, że wydana w wielomilionowym nakładzie „Sztuka kochania" była właśnie efektem wczasów słynnej doktor w Lubniewicach.

W trakcie tej pamiętnej audycji uczestniczący zainicjowali utworzenie Parku Miłości w Lubniewicach (o tym wydarzeniu pisały niemalże wszystkie media w Polsce). W 2012 roku na terenie Lubniewic powstał Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej: miejsce integracji społecznej, otwarte dla mieszkańców, turystów, miejsce dla przedstawicieli różnych dziedzin sztuki, miejsce odpoczynku i rekreacji, miejsce, które rocznie odwiedza kilkanaście tysięcy turystów.

Zabytkowy park położony jest nad brzegiem jeziora Lubiąż, między Starym i Nowym Zamkiem. Na Mostku Miłości goście odwiedzający nasz Park mogą zawiesić kłódki symbolizujące trwałość uczuć. Obok „Mostku Miłości" znajduje się wyjątkowy zakątek z Ławeczką Miłości, stanowiący swoistego rodzaju hołd złożony pamięci dr Michaliny Wisłockiej, autorki „Sztuki kochania", która właśnie w Lubniewicach przeżyła swoją wielką miłość. Tu bowiem poznała Jerzego, marynarza, z którym przeżyła wielką miłość, tu również zaczęła pisać książkę „Sztuka kochania", która zmieniła myślenia Polaków o miłości.

Inicjatywa ta ma promować Lubniewice, a tym samym województwo lubuskie zarówno w kraju, jak i za granicą, jako miejsce szczęśliwej miłości. Utworzony Park to jednak nie tylko pomnik upamiętniający postać wybitnej polskiej seksuolożki i ginekolożki, podkreślający jej związek z Lubniewicami, ale przede wszystkim miejsce żywego dialogu, przestrzeni dyskusji i rozważań poświęconych miłości, widzianej zarówno z perspektywy artystycznej, kulturowej, społecznej, etycznej czy emocjonalno-psychologicznej.

W styczniu 2017 roku miała miejsce premiera filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej". Scenariusz powstał na podstawie książki „Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki" autorstwa Violetty Ozminkowskiej. Publikacja wydana została w 2014 roku. Powstawała również m.in. w Lubniewicach.

W filmie Lubniewice zagrały jedną z głównych ról (30 min.) i występują kilkakrotnie. Nazwa miasta pojawia się na ekranie, jako wskazanie miejsca pobytu, wypowiedziana zostaje w dialogach oraz umieszczona na przystanku, czy w nazwie ośrodka wypoczynkowego, w którym Michalina Wisłocka przebywała. Film trafił do kin w całej Polsce. Piękno Lubniewic na ekranie zachwyca. Lubniewice rocznie goszczą ok. 40 tysięcy turystów, spodziewamy się, że dzięki promocji na dużym ekranie, dzięki wydarzeniom, które dzieją się w całej Polsce, spotkaniom, debatom i innym poświęconym Michalinie Wisłockiej, nasze miasteczko, ale i województwo będzie chciało odwiedzić jeszcze więcej osób.

Poprzez film „Sztuka kochania" Lubniewice stały się medialne na skalę narodową. Przy okazji promocji filmu, pojawialiśmy się niemalże we wszystkich dostępnych mediach w Polsce. Wierzymy, że również nasz Festiwal, dotykający tematyki relacji międzyludzkiej, miłości, seksu, będzie wydarzeniem, o którym chętnie będą pisać serwisy medialne.

Skrócony program festiwalu:

Organizatorzy: Gmina Lubniewice, Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą" w Lubniewice, Uniwersytet Zielonogórski
Partnerzy: Uniwersytet Warszawski,
Data: 6-8 lipca
Miejsce: Lubniewice, plaża miejska, rynek, Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej

Źródło: Urząd Miejski w Lubniewicach

Zmiana godzin dyżuru Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej

UWAGA!
W dniach 24 i 31 grudnia 2018 r. (poniedziałki)
dyżury prawnika w Punkcie Nieodpłatnej
Pomocy Prawnej
w Zespole Szkół Licealnych
i Zawodowych przy ul. Witosa 49
odbędą się od godziny 8:00-12:00

Zgłaszanie informacji o jednostkach nieodpłatnego poradnictwa

W związku z wejściem z dniem 1 stycznia 2019r. art. 8a w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej( tj. Dz.U.2017 poz. 2030) Starosta sporządza i aktualizuje listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców powiatu, które obejmuje w szczególności:

SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI

Starosta Sulęciński zaprasza do wzięcia udziału w przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż zabudowanej nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa położonej w Sulęcinie przy ul. Szpitalnej 1.