Spotkanie autorskie w SOK

05-09-2017

Spotkanie autorskie w SOK
Spotkanie autorskie z prof. Ryszardem Tomczykiem oraz dr Barbarą Patlewicz.
Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe.
Biblioteka Publiczna w Sulęcinie
8 września (piątek), godzina 18:00
Zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie z prof. Ryszardem Tomczykiem oraz dr Barbarą Patlewicz, które dotyczyć będzie obszernej dwutomowej monografii zatytułowanej Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe. W swojej książce autorzy umieścili unikatowe wyniki badań na temat Cmentarza Janowskiego, który jest drugą obok
Cmentarza Łyczakowskiego wielką nekropolią Lwowa. Miejsce to jest bardzo istotne dla naszych rodaków, ponieważ od lat osiemdziesiątych XIX w., po czasy współczesne na Cmentarzu Janowskim spoczęło ponad 200 000 Polaków. Należy go zatem traktować w kategorii najważniejszych miejsc polskiego dziedzictwa narodowego na Wschodzie.
Naukowcy szczecińscy upamiętnili kilka tysięcy nazwisk osób pochowanych na cmentarzu, w tym tych, których groby się nie zachowały do czasów współczesnych. Zostały one po drugiej wojnie światowej przekopane, pomniki zaś zniszczone. Chociaż władze ukraińskie oficjalnie zamknęły Cmentarz Janowski w 1980 r., to jednak po dzień dzisiejszy odbywają się na nim pogrzeby.
To wyjątkowe miejsce, o którym naprawdę warto posłuchać.
Należy podkreślić, że badania naukowców z Uniwersytetu Szczecińskiego wywołały duże zainteresowanie wśród Polaków we Lwowie. Były wspierane przez Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie, proboszczów parafii polskich we Lwowie, Uniwersytet Trzeciego Wieku we Lwowie, a także media ( „Kurier Galicyjski" i Polskie Radio Lwów). Należy dodać, że szczecińscy naukowcy byli inspiratorami, powołanego do życia w 2016 r. we Lwowie Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej „Zabytek", którego głównym celem jest ochrona pamiątek polskości w tym mieście.
Monografia autorstwa dr Barbary Patlewicz i prof. Ryszarda Tomczyka ma znaczenie fundamentalne dla dokumentowania polskości Lwowa. Szczególnie w czasach, gdy historyczna polskość tego miasta jest negowana za wschodnią granicą. Stanowi trwały, bardzo ważny wkład w upamiętnianie dziedzictwa narodowego na Wschodzie.
Słów parę o autorach „Cmentarzu Janowskiego..."
Dr hab. Ryszard Tomczyk, prof. US.
Ukończył w 1983 roku studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie. W trakcie studiów, w okresie stanu wojennego, aresztowany i więziony. Od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku uczęszczał na seminarium doktorskie prof. Janusza Farysia. Pracę doktorską Ukraińskie Narodowo-Demokratyczne Zjednoczenie 1925-1939 obronił na Uniwersytecie Szczecińskim w 1992 roku. Habilitował się w 2008 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim. Podstawą habilitacji była praca Radykałowie i socjaldemokraci. Miejsce i rola lewicy w ukraińskim obozie narodowym w Galicji w latach 1890-1914. W kręgu zainteresowania Ryszarda Tomczyka znajduje się historia Ukrainy, stosunki polsko-ukraińskie, polski ruch neokonserwatywny w II RP, historia prawa i administracji, samorząd terytorialny, stosunki międzynarodowe w obszarze Morza Bałtyckiego. Ryszard Tomczyk pełnił funkcję kierownika projektu Lapides calambunt. Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe (grant badawczy na lata 2014-2017, nr 11H 13 0151 82, w ramach konkursu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MNiSW), którego efektem jest książka „ Cmentarz Janowski we Lwowie.
Dr Barbara Patlewicz swój rozwój naukowy wiąże z poszerzaniem spektrum badań związanych z problematyką kaukazoznawczą. Aktywność naukowa obejmuje trzy zasadnicze kierunki badawcze - Zakaukazie jako europejsko-azjatyckie pogranicze, odrodzenie azerbejdżańskiej państwowości a południowa część terytorium - tzw. Azerbejdżan irański oraz Islam i islamizm wobec wyzwań rozwoju cywilizacji na Kaukazie. Uczestniczyła merytorycznie w projekcie kierowanym przez dr hab. Ryszarda Tomczyka, prof. US - Lapides calambunt. Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe (grant badawczy na lata 2014-2017, nr 11H 13 0151 82, w ramach konkursu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MNiSW).

SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI

Starosta Sulęciński zaprasza do wzięcia udziału w przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż zabudowanej nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa położonej w Sulęcinie przy ul. Szpitalnej 1.

Nabór na stanowisko dyrektora SOSW

Zarząd Powiatu Sulęcińskiego ogłosił nabór na stanowisko dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Sulęcinie z siedzibą w Sulęcinie przy ul. Lipowa 12, 69-200 Sulęcin.

Drugi nabór wniosków dla najlepszych sportowców

Zarząd Powiatu Sulęcińskiego po raz drugi ogłasza nabór wniosków dla sportowców, którzy w roku 2017 osiągnęli najwyższe wyniki sportowe.